Dan sjećanja na žrtve Domovinskog rata. Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje.

Autor: Davorka Demo, 19. 11. 2023.

Tijekom bitke na Vukovar je ispaljeno preko 7000 projektila, a više od 90% zgrada je uništeno. U obrani grada poginulo je 879 branitelja, a uključujući civile, ukupno 1624 osobe. Mnogi se vode nestalima.

Na taj poseban dan mnogi posjećuju Spomen-dom Ovčara, koji je memorijalni centar posvećen žrtvama masovnog ubojstva tijekom Domovinskog rata. Ljudi posjećuju i Vukovarski vodotoranj, koji je simbol hrabrosti i stradanja, kao i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata.

Naši su učenici na ulaznom holu škole izradili veliki plakat u čast žrtvama. Također su se dana 17. studenoga 2023. godine u prijepodnevnim satima sa svojim nastavnicima okupili ispred škole, položili vijence, zapalili lampione i odali počast minutom šutnje ispred spomen-ploče u znak sjećanja na poginule bivše učenike naše škole koji su tijekom Domovinskoga rata utkali svoje živote za dobrobit Lijepe naše. Navečer istoga dana posjetili su Vukovarsku ulicu u Biogradu na Moru te i tamo zapalili lampione i položili vijence.Već godinama 18. studenoga je dan kada se s dostojanstvom prisjećamo ubijenih civila i branitelja u Vukovaru i Škabrnji, kao simbolima stradanja u Domovinskome ratu. Dan je to koji nikada ne smijemo zaboraviti. Tradicionalno naše obitelji, prijatelji, sugrađani i mještani Republike Hrvatske u znak sjećanja pale lampione u Vukovarskoj ulici svoga grada ili mjesta, kao i na prozorima svojih kuća.

Autori teksta: učenici novinarsko-literarne skupine