Međunarodni dan obrazovanja 24.01.

Autor: Davorka Demo, 24. 1. 2023.

Međunarodni dan obrazovanja obilježava se 24. siječnja širom svijeta.

Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila ga je 2018. kako bi se istakla važnost obrazovanja za mir i razvoj.

Prema podacima UN-a 244 milijuna djece i mladih ne pohađa školu, a 771 milijun odraslih je nepismeno. Krši se njihovo pravo na obrazovanje i to je neprihvatljivo.

Obrazovanjem se može razbiti krug siromaštva, uklanjati rodne nejednakosti i poticati gospodarski rast.

Ovogodišnja je tema: „Za ulaganje u ljude, obrazovanje na prvom mjestu”. Poziv je to na održavanje snažne političke mobilizacije u području obrazovanja i utvrđivanje načina za pretvaranje obveza i globalnih inicijativa u djela.

Institucije EU-a i države članice zaslužne su za više od pola ukupne globalne pomoći obrazovanju i podupiru obrazovni sektor u više od 100 zemalja u cijelom svijetu.